Ochrana a zábrany proti holubům a dalšímu ptactvu

Holubi jsou ve městech veliký problém. Jsou schopni využít i malou skulinu ve střeše, nedovřené okno apod. a zanedlouho zaneřádí celou půdu nebo balkon. Jejich přítomnost v blízkosti člověka znamená dvě hlavní rizika:

  • Holubí parazité jsou schopni přežívat i na lidech, například klíšťák holubí.
  • Holubí trus je agresivní a napadá i pozinkované plechy na střechách a vnější parapety.

Holubi podle současné legislativy nelze trávit. Je nutné jim zabránit v přístupu do rizikových prostor pomocí mechanických zábran proti holubům.

Ochrana proti holubům

Ochrana proti holubům, případně jiným ptákům probíhá v několika krocích. První krok je pečlivá prohlídka, při které by se měly objevit všechny holubí vstupy. Tato prohlídka a návrh opatření, včetně rozpočtu jsou od nás zdarma.


V současnosti se pro ochranu proti holubům používají sítě, kterými se chrání balkony, lodžie, vstupy do světlíků nebo i celé střechy. Síť je vyrobena z UV stabilního nylonu o průměru vlákna 0,4 mm, takže z větší vzdálenosti je téměř neviditelná. Její životnost je minimálně 10 let.


Pro ochranu okrajů střech, žlabů, parapetů, zábradlí a podobných prvků se používají hroty. Jsou vyrobeny z nerezové oceli a jsou zataveny do polykarbonátové podložky. Montují se přitlučením, přišroubováním nebo přilepením k podkladu. Jejich životnost je minimálně 10 let.


Zábrany proti holubům

U všech druhů zábran proti holubům doporučujeme vždy použití celého systému. Třeba použití neoriginální sítě znamená téměř vždy značné zkrácení životnosti. Stačí jeden malý otvor někde v rohu a celá instalace je k ničemu. U složitějších instalací zábran proti holubům doporučujeme svěřit montáž odborné firmě, která má náležité zkušenosti.